Baza Wiedzy
Politechniki Warszawskiej

Open Access

Otwarty Dostęp (ang. Open Access) oznacza bezpłatny, szybki i powszechny dostęp dla każdego uzytkownika do cyfrowych naukowych i edukacyjnych zamieszczanych w otwartym Internecie.

Publikacja Open Access oznacza, ze każdy kto ma dostęp do Internetu może ją swobodnie czytać, kopiować, drukować, wykorzystywać do celów naukowo-dydaktycznych.

Ruch Open Access (Open Access Movement) to społeczna inicjatywa skupiająca naukowców i bibliotekarzy działających na rzecz darmowego dostępu do cyfrowych publikacji naukowych za pośrednictwem Internetu.

Początek Ruchu Open access to lata 90 XX wieku. Powstało wówczas pierwsze otwarte naukowe repozytorium dokumentów z zakresu fizyki arXiv.org

Otwarta nauka (open access) ściśle wiąże się z nowymi modelami komunikacji naukowej, takimi jak: otwarte czasopisma (złota droga), otwarte repozytoria (zielona droga), otwarte zasoby edukacyjne, otwarte wyniki badań, otwarte oprogramowania, blogi naukowe.

Czynnikami, które wpłynęły na rozwój Open Access były: rozwój Internetu, wysokie ceny czasopism i baz danych, polityka wydawców komercyjnych ograniczająca prawa autorów do utworu, uwarunkowania społeczne : podatnik płacił i za badania i za dostęp.

Ruch wspiera Unia Europejska poprzez rekomendacje i programy w ramach których prace naukowe finansowane z pieniędzy publicznych powinny znaleźć się w otwartych czasopismach i repozytoriach. Wiele inicjatyw rządowych w na całym świecie promuje Ruch Open Access, gdyż pozwala na zwiększenie zwrotu inwestycji w badania naukowe i zapewnia podatnikom dostęp do wyników badań finansowanych z dotacji publicznych.

Polscy uczeni mogą bezpłatnie umieszczac w otwartym interenecie artykuły publikowane w czasopismach Springer. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sfinansowało w ramach umowy narodową licencje akademicką. Jest to narodowy program publikacji naukowych Springer Open Choice / Open Access w Polsce. Wiecej informacji mozna znaleźć  tu.

Co roku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Open Access 2013 światowa akcja promująca wolny dostęp do nauki, edukacji i kultury

 
 
 

Aktualności

Wystawa plakatowa "Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej" - on-line
 
 
l