Informujemy, że MNiSW planuje organizację w Warszawie 2 jednodniowych szkoleń nt. tworzenia instytucjonalnych polityk otwartego dostępu dla pracowników jednostek naukowych i uczelni.
Pierwsze szkolenie odbędzie się w terminie 24 listopada br.
Program szkolenia będzie obejmować następujące zagadnienia:
Wprowadzenie: otwarty dostęp – czym jest i czemu służy.
- Otwarty dostęp na świecie i w Polsce – przegląd aktualnej sytuacji.
- “Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce” – omówienie głównych zasad polskiej polityki otwartego dostępu przyjętej przez MNiSW oraz zaleceń dla uczelni, jednostek naukowych i instytucji finansujących badania.
- Polityki instytucjonalne w zakresie otwartego dostępu na świecie i w Polsce – dobre praktyki w oparciu o przykładowe polityki.
- Kwestie prawne związane z otwartością w nauce: zarządzanie własnością intelektualną uczelni i jednostki naukowej a otwarty dostęp (m.in. problemy związane z komercjalizacją), licencje Creative Commons w nauce.
- Instytucjonalna polityka otwartości krok po kroku – początki i kolejne etapy: główne elementy polityki otwartości niezbędne do uwzględnienia; ramy prawne; infrastruktura; promowanie otwartości w ramach instytucji.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie MNiSW przy ul. Hożej 20 w Warszawie.
Dalsze informacje nt. szkolenia, w tym agenda, będą dostępne w nadchodzących dniach.
 Zgłoszenia na szkolenie (imię, nazwisko, nazwa instytucji, nr tel. oraz adres e-mail) można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona.
Wszelkich informacji nt. szkolenia udziela: Piotr Kępski, tel. 22/52-92-23422/52-92-234, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.