Baza Wiedzy
Politechniki Warszawskiej
Wystawa "Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej"
 
Wystawa plakatowa "Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej" prezentująca informacje o dorobku naukowym wydziałów uczelni, wybrane z zasobów Bazy Wiedzy PW, dostępna jest w Bibliotece Cyfrowej PW.
 
Pokaż treść!
 
Spotkanie sieci bibliotecznej
 
30 listopad 2016 - przedstawiono prezentację nt. nowości w Bazie Wiedzy PW - dostępna tu.
 
Open Access Week 24-30 października 2016
 
Jak co roku, Biblioteka Główna PW uczestniczy w Międzynarodowym Tygodniu Open Access, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Otwartość w działaniu". Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: Open Access Week 2016
 
 
Informujemy, że w dniach 20-21 czerwca 2016r odbyło się III Ogólnopolskie Seminarium użytkowników oprogramowania Uczelnianej Bazy Wiedzy OMEGA-PSIR
 
Seminarium OMEGA-PSIR - prezentacje:
 
 
 

 

 

Informujemy o przyjętej zasadzie pobierania prac dyplomowych z Archiwum Prac Dyplomowych do Bazy Wiedzy PW. Prace będą pobierane z APD automatycznie dopiero po zakończeniu całego procesu dyplomowania i nadaniu nr dyplomu. Pozwoli to na dostarczenie do Bazy Wiedzy kompletu prac dyplomowych z pełną informacją o procesie dyplomowania.

 

Zapowiedź zmiany sposobu logowania do systemu Bazy Wiedzy PW

 

 

Prezentacja ze szkolenia: Nowa ocena parametryczna jednostek naukowych

Przedstawiamy prezentację ze szkolenia, które odbyło się w BGPW 23.03.2016 r.

 

Nowe listy punktowanych czasopism za rok 2015

dostępne sa na stronie Ministerstwa.

 

Prezentacja ze szkolenia POL-on i PBN

Przedstawiamy prezentację ze szkoleń które odbyły sie 9 i 11 grudnia 2015: Baza Wiedzy a Krajowy System Informacji o Nauce

 

Oddział ds. Bazy Wiedzy planuje cykl szkoleń

 

Oddział ds. Bazy Wiedzy planuje cykl szkoleń związanych ze zmianami w Bazie Wiedzy PW i przystosowaniem danych w bazie do systemu POLON i Polskiej Bibliografii Naukowej – Moduł Sprawozdawczy
Zapraszamy na szkolenie poświęcone nowym formularzom dostępnym w Bazie Wiedzy, przystosowanym do wymogów systemu POLON (patenty, nagrody i wyróżnienia, organizacja konferencji).
 Na szkoleniu omówione zostaną także najczęściej występujące błędy, mające wpływ na przesyłanie danych do PBN MS.
 Proponujemy dwa terminy spotkań :
    1. 09 grudzień 2015 r       godz.  10.00-11.30
    2. 11 grudzień 2015 r       godz. 13.00-14.30
Szkolenia odbędą się w Gmachu Głównym PW w sali dydaktycznej BG PW, piętro 1, pok. 162 C
 

Zachęcamy redaktorów Bazy Wiedzy, pracowników naukowych PW i wszystkich zainteresowanych do udziału w szkoleniu organizowanym przez MNiSW.

Informujemy, że MNiSW planuje organizację w Warszawie 2 jednodniowych szkoleń nt. tworzenia instytucjonalnych polityk otwartego dostępu dla pracowników jednostek naukowychi uczelni.

Pierwsze szkolenie odbędzie się w terminie 24 listopada br.

Program szkolenia będzie obejmować następujące zagadnienia:

Wprowadzenie: otwarty dostęp – czym jest i czemu służy.
  1. Otwarty dostęp na świecie i w Polsce – przegląd aktualnej sytuacji.
  2. “Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce” – omówienie głównych zasad polskiej polityki otwartego dostępu przyjętej przez MNiSW oraz zaleceń dla uczelni, jednostek naukowych i instytucji finansujących badania.
  3. Polityki instytucjonalne w zakresie otwartego dostępu na świecie i w Polsce – dobre praktyki w oparciu o przykładowe polityki.
  4. Kwestie prawne związane z otwartością w nauce: zarządzanie własnością intelektualną uczelni i jednostki naukowej a otwarty dostęp (m.in. problemy związane z komercjalizacją), licencje Creative Commons w nauce.
  5. Instytucjonalna polityka otwartości krok po kroku – początki i kolejne etapy: główne elementy polityki otwartości niezbędne do uwzględnienia; ramy prawne; infrastruktura; promowanie otwartości w ramach instytucji.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie MNiSW przy ul. Hożej 20 w Warszawie.

Dalsze informacje nt. szkolenia, w tym agenda, będą dostępne w nadchodzących dniach.

 Zgłoszenia na szkolenie (imię, nazwisko, nazwa instytucji, nr tel. oraz adres e-mail) można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona.

Wszelkich informacji nt. szkolenia udziela: Piotr Kępski, tel. 22/52-92-23422/52-92-234, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

 
Informujemy, że w dniach 20-21 października 2015r odbyło się II Ogólnopolskie Seminarium użytkowników oprogramowania Uczelnianej Bazy Wiedzy OMEGA-PSIR
 
Seminarium OMEGA-PSIR - prezentacje:
 
Prezentacje z Seminarium:
 
 
 

Kierunki rozwoju otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce. Olga Giwer

 

Omega PSIR a krajowy System Informacji o Nauce. Z doświadczeń Politechniki Warszawskiej. Mirosława Lewandowska-Tranda, Wacław Struk

 

Zintegrowany System Informatyczny Politechniki Warszawskiej. Andrzej Zajkowski

 

ONKO.SYS. Platforma do badań nad nowotworami.Ewelina Jurzysta

 

Polskie czasopisma naukowe w otwartym dostępie. Agnieszka Celej

 

 

II Ogólnopolskie Seminarium użytkowników oprogramowania OMEGA-PSIR

Zapraszamy na seminarium użytkowników oprogramowania Uczelnianej Bazy Wiedzy OMEGA-PSIR, które odbędzie się 20-21 października 2015. Więcej informacji i program spotkania. 

 

Nowa wersja oprogramowania

1 czerwca 2015 wprowadzono nową wersję 1.2.3 Repozytorium PW.

Po uruchomieniu nowej wersji zdarzają się wystąpienia usterek. Prosimy o baczne monitorowanie i zgłaszanie nam zaistniałych niedogodności, aby można było jak najszybciej naprawić sytuację.

Dodano flagę 'referat wygłoszony' do raportów oraz odpowiednich filtrów i sortowania.

 

Zaproszenie

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Warsztaty dla autorów oraz szkolenie z zakresu strategii wyszukiwania w bazie IEEE/IET IEL.

Spotkanie odbędzie się w dniu 13 maja 2015 o godz. 12:30 -14:30 w Bibliotece Głównej PW, Sala Dydaktyczna, p. 162c, Gmach Główny PW

Szkolenie odbędzie się w jęz. ang. (z opcją tłumaczenia).

Program szkolenia obejmuje m.in. metody doskonalenia pisania artykułow naukowych i możliwości publikacji. Szczegóły: tu

 

Biblioteka Główna oraz Instytut Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

 

zaprasza na warsztaty szkoleniowe Uczelniana Baza Wiedzy prezentacja funkcjonalności systemu i zasady wprowadzania danych
( z wykorzystaniem oprogramowania OMEGA-PSIR). Planowany termin warsztatów 20 styczeń 2015. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 stycznia (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Prezentacje z seminarium OAW 2014

 
Więcej Informacji na temat seminarium tu:
 

Nowa Wersja repozytorium

 
17 października 2014 r.  wdrożona została nowa wersja repozytorium. Informacje o szczegółach na stronie redakcyjnej.
 

Seminarium "Otwarta Nauka"

 

Z okazji Open Access Week 2014 Biblioteka Główna PW zorganizowała seminarium poświęcone zagadnieniom otwartej komunikacji naukowej. Na seminarium zapraszamy w dniu 20 października 2014 roku do Małej Auli w Gmachu Głównym PW w godzinach 10.00-14.00. Więcej informacji na stronie Biblioteki.

 

16 września w Audytorium Centralnym WEiTI

 
odbyło sie spotkanie informacyjne poświęcone rozwojowi oprogramowania OMEGA-PSIR przeznaczonego do tworzenia uczelnianego repozytorium i bazy wiedzy o dorobku i aktywności zawodowej jej pracowników. Zaprezentowana została funkcjonalność Bazy Wiedzy PW oraz przedstawiono projekt utworzenia grupy/klubu użytkowników oprogramowania OMEGA-PSIR.
Prezentacje z seminarium dostępne są na stronie Bazy Wiedzy w Zakładce 'Dla redaktorów'.

 

Na konferencji INFOBAZY 2014,

 
która odbyła się 8-10.09.2014 prof. Henryk Rybiński wygłosił referat plenarny "Uczelniane Bazy Wiedzy w projekcie SYNAT - doświadczenia Politechniki Warszawskiej' prezentujący Bazę Wiedzy PW, oprogramowanie i funkcjonalność na tle innych rozwiązań krajowych. Na konferencji przedstawiony został tez referat "Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej - współudział Biblioteki Głównej PW w tworzeniu repozytorium uczelni" (aut. O. Giwer, M. Lewandowska-Tranda, M. Miller-Jankowska).

 

Wszystkim redaktorom

 
w związku z okresem urlopowym życzymy miłych wakacji. Tym, którzy w tym czasie pracują przypominamy o realizacji naszego pdstawowego zadania: uzyskiwanie pełnych treści publikacji od autorów.
 

Wkrótce angielska wersja strony

 
Trwają intensywne prace nad tekstami informacyjnymi w języku angielskim.

 

Nowa wersja repozytorium

 
W maju 2014 r. uruchomiona została nowa wersja repozytorium 1.1.9. Najistotniejsze modyfikacje to rozszerzenie opisów i korekta wyszukiwania i prezentacji danych oraz rozbudowa modułu statystyk dotyczących gromadzenia danych w Repozytorium.  Rozszerzenia i usprawnienia wymienione są na stronie radaktorów, widoczne po zalogowaniu.
 

Cykl szkoleń dotyczących repozytorium

W maju odbędzie się cykl szkoleń dla redaktorów repozytorium:
  1. Szkolenie w zakresie zaawansowanych, nowych funkcji w Repozytorium PW, przewidziane dla redaktorów wydziałowych, połączone z wyjaśnieniem problemów i wątpliwości zgłaszanych przez redaktorów
  2. Szkolenie dla importujących dane do Repozytorium PW (Bibtech, Zotero)
  3. Warsztaty szkoleniowe z zakresu tworzenia raportów z Repozytorium PW
 

Wykład o prawie autorskim

3 kwietnia odbył się w Małej Auli wykład dr Krzysztofa Siewicza poświęcony zagadnieniom prawa autorskiego w odniesieniu do publikacji naukowych deponowanych w repozytoriach instytucjonalnych. Wykład wzbudził znaczne zainteresowanie, uczestniczyło w nim ponad 100 osób. Po wykładzie zadawano liczne pytania. Ciekawsze pytania i odpowiedzi zostana umieszczone w późniejszym terminie w FAQ.

 

Informujemy, że  dnia 20 stycznia 2014r odbyło się I Ogólnopolskie Seminarium użytkowników oprogramowania Uczelnianej Bazy Wiedzy OMEGA-PSIR - Uczelniana Baza Wiedzy. Prezentacja funkcjonalności systemu i zasad wprowadzania danych.

Na seminarium zaprezentowano podstawowe funkcjonalności bazy, omówiono tworzenie raportów na potrzeby autora i jednostki oraz przedstawiono interfejs redaktora.

 

Nowa wersja repozytorium

 
31 stycznia 2014 r. uruchomiona została nowa wersja repozytorium 1.1.7. Najważniejsze rozszerzenia i usprawnienia wymienione są na stronie radaktorów, widoczne po zalogowaniu.

 

Zarządzenie Rektora PW nr 3/2014

 

Zarządzenie 3/1014  Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 29 stycznia 2014 r. w sprawie centralnego systemu ewidencji i archiwizacji dorobku piśmienniczego, wydawniczego i dydaktycznego pracowników, doktorantów, studentów i jednostek Uczelni oraz Repozytorium Politechniki Warszawskiej określa zasady działania Repozytorium PW. 

 

Opracowywane jest Zarządzenie Rektora PW

 

w sprawie centralnego systemu ewidencji i archiwizacji dorobku piśmienniczego, wydawniczego i dydaktycznego, pracowników, doktorantów, studentów i jednostek Uczelni oraz Repozytorium Politechniki Warszawskiej

 

Repozytorium - ponad 22 tys. obiektów

 
Po cyklu szkoleń dla redaktorów wydziałowych zawartość repozytorium PW powiększa się o kolejne publikacje. Aktualnie baza zawiera 24900 opisów (w tym 557 dołączonych plików z zawartośćią oraz ponad 7 tys. odnośników do tekstów). Najaktywniejsi redaktorzy - z Wydziału MEiL i Transportu. 
Wszystkich redaktorów proismy o dopisywanie doktoratów z br. i dołączanie treści.
 
 
 
 
 
 
Zapisz
Zapisz