Otwarty Dostęp (ang. Open Access) oznacza bezpłatny, szybki i powszechny dostęp dla każdego uzytkownika do cyfrowych naukowych i edukacyjnych zamieszczanych w otwartym Internecie.
Publikacja Open Access oznacza, ze każdy kto ma dostęp do Internetu może ją swobodnie czytać, kopiować, drukować, wykorzystywać do celów naukowo-dydaktycznych.
Ruch Open Access (Open Access Movement) to społeczna inicjatywa skupiająca naukowców i bibliotekarzy działających na rzecz darmowego dostępu do cyfrowych publikacji naukowych za pośrednictwem Internetu.
Początek Ruchu Open access to lata 90 XX wieku. Powstało wówczas pierwsze otwarte naukowe repozytorium dokumentów z zakresu fizyki arXiv.org
Otwarta nauka (open access) ściśle wiąże się z nowymi modelami komunikacji naukowej, takimi jak: otwarte czasopisma (złota droga), otwarte repozytoria (zielona droga), otwarte zasoby edukacyjne, otwarte wyniki badań, otwarte oprogramowania, blogi naukowe.
Czynnikami, które wpłynęły na rozwój Open Access były: rozwój Internetu, wysokie ceny czasopism i baz danych, polityka wydawców komercyjnych ograniczająca prawa autorów do utworu, uwarunkowania społeczne : podatnik płacił i za badania i za dostęp.
Ruch wspiera Unia Europejska poprzez rekomendacje i programy w ramach których prace naukowe finansowane z pieniędzy publicznych powinny znaleźć się w otwartych czasopismach i repozytoriach. Wiele inicjatyw rządowych w na całym świecie promuje Ruch Open Access, gdyż pozwala na zwiększenie zwrotu inwestycji w badania naukowe i zapewnia podatnikom dostęp do wyników badań finansowanych z dotacji publicznych.
Polscy uczeni mogą bezpłatnie umieszczac w otwartym interenecie artykuły publikowane w czasopismach Springer. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sfinansowało w ramach umowy narodową licencje akademicką. Jest to narodowy program publikacji naukowych Springer Open Choice / Open Access w Polsce. Wiecej informacji mozna znaleźć  tu.
Co roku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Open Access 2013 światowa akcja promująca wolny dostęp do nauki, edukacji i kultury.